Feb 14, 2020 1:42 AM

FHSU announces fall 2019 graduates

Posted Feb 14, 2020 1:42 AM

HAYS – A total of 921 students completed associate, bachelor’s or graduate degrees at Fort Hays State University in the fall 2019 semester.

The university conferred graduate degrees (master’s and Education Specialist degrees) on 248 students, bachelor’s degrees on 648 students, and associate degrees on 25 students. Thirteen students graduated with two degrees.

Graduates are listed with their degrees and majors and, in parentheses, areas of concentration. Graduates who requested privacy are included in the count but omitted from this listing.

FHSU does not release degree lists until transcripts have been verified as having met all requirements for graduation.

Graduates are arranged alphabetically by home county, city and zip code. 

Local and area graduates include the following.

CLAY COUNTY

Clay Center (67432): Sarah Armstrong, an Education Specialist in advanced professional studies (education administration).

Theodore Quinten Brown, a Master of Science in education administration.

Briana Marie Thompson, a Bachelor of Business Administration in management.

Green (67447): Traci Elizabeth Johnson, a Master of Science in Education (library specialist).

CLOUD COUNTY

Clyde (66938): Faye Y. Cyr, a Bachelor of Science in elementary education.

Concordia (66901): Amber Renee Lindberg, a Master of Science in counseling (clinical mental health).

Maddison Ann Peltier, a Bachelor of Science in Nursing.

Bradley Joseph Swihart, a Bachelor of Business Administration in management information systems.

DICKINSON COUNTY

Abilene (67410): Jayme Lea Friederich, a Bachelor of Science in secondary education.

Jennifer Grace Petz, a Bachelor of Science in Nursing.

Enterprise (67441): Afton Elizabeth Diehl, a Master of Science in education administration.

Herington (67449): Alexandria D. Hawkes, a Bachelor of Arts in political science.

Solomon (67480): Casen M. Brown, a Bachelor of Science in technology studies (construction management).

Lauren Kay Cross, a Bachelor of Business Administration in management (human resource).

White City (67451): Adam M. Sobba, a Master of Science in education administration.

ELLSWORTH COUNTY

Ellsworth (67439): Danica Lee Uhl, a Master of Science in education administration.

Wilson (67490): Megan Nicole Zelenka, a Bachelor of Science in general science.

JEWELL COUNTY

Burr Oak (66936): Lexis Kennedy Jeffery, a Bachelor of Science in medical diagnostic imaging.

LINCOLN COUNTY

Lincoln (67455): Breanna Dawn Meier, a Bachelor of Science in biology (education) and a Bachelor of Science in secondary education.

Sylvan Grove (67481): Courtney S. Batchman, a Bachelor of Science in Nursing.

Tanner Kubick, a Bachelor of Science in biology (natural resources).

MARION COUNTY

Marion (66861): Katherine A. Young, a Master of Liberal Studies (public administration).

Peabody (66866): Storm S. Pickens, a Bachelor of Business Administration in finance.

McPHERSON COUNTY

Canton (67428): Rebecca S. Ryan, a Bachelor of Science in elementary education.

McPherson (67460): Hannah Marie Frazer, a Bachelor of Science in elementary education.

Jennifer M. Labes, a Bachelor of Science in Nursing.

Taylor Nicole Stucky, a Master of Science in Education (transition to teaching).

Darian Trost, a Bachelor of Science in psychology.

Cassidy Jean Wedel, a Bachelor of Science in tourism and hospitality management.

Melisa Jane White, a Bachelor of Science in elementary education.

Moundridge (67107): Travis Jay Schafer, a Master of Science in education administration.

Windom (67491): Samantha Anne Wright, a Master of Business Administration (human resource management).

MITCHELL COUNTY

Beloit (67420): Abigail Marie Bean, a Bachelor of Science in elementary education.

Shane Ryan Britt, a Master of Science in Education (higher education student affairs).

Lynne A. Easter, a Master of Science in special education (high Incidence).

Madison Marie Hewitt, a Bachelor of Science in medical diagnostic imaging.

Faron Steven Nelson, a Bachelor of Business Administration in marketing.

Tammie Radena Nelson, a Bachelor of Business Administration in management.

Hailey Marie Princ, a Bachelor of Science in Nursing.

Cawker City (67430): Jordan James Flower, a Bachelor of Science in medical diagnostic imaging.

Tipton (67485): Delaney Marie Weisel, a Bachelor of Science in elementary education.

OTTAWA COUNTY

Bennington (67422): Nancy Diane Cumberland, a Bachelor of General Studies (education).

Ryein Paige Hensley, a Bachelor of Science in psychology.

Minneapolis (67467): Bethany Jane Corman, a Bachelor of Business Administration in marketing.

Andrew Hunter Helget, a Bachelor of Science in agricultural business.

David T. Johns, a Bachelor of Science in agricultural business.

Tescott (67484): Katie Michelle Berkley, a Master of Science in Education (reading specialist).

REPUBLIC COUNTY

Cuba (66940): Nickalous Glen Baxa, a Bachelor of Science in agriculture.

Nancy Marie Zenger-Beneda, an Education Specialist in advanced professional studies (education administration).

SALINE COUNTY

Assaria (67416): Kyler Suhr, a Bachelor of Science in agriculture (animal science).

Gypsum (67448): Maggie Chitty, a Bachelor of Science in elementary education.

Salina (67401): Claudia Jeanette Aranda, a Bachelor of General Studies (education).

Austin G. Bieberly, a Bachelor of Fine Arts in art (studio).

Cynthia Diane Chavez, a Master of Science in Education (reading specialist).

Kristen Taylor Creek, a Bachelor of Science in elementary education.

Shelby Dinkel, a Master of Science in instructional technology.

Jasmin Garcia, a Bachelor of Fine Arts in art (studio).

Brianna Marie Klein, a Bachelor of Arts in chemistry.

Spencer Andrew Kochanowski, a Bachelor of Science in psychology.

Brooklyn Rae McCauley, a Bachelor of General Studies (education).

Billy T. Nguyen, a Bachelor of Science in information networking and telecommunications (Web and mobile application development).

Robert Edward Rhodes, a Bachelor of General Studies (criminal justice).

Todd Robinett, a Master of Science in Education (transition to teaching).

Amanda Leigh Scheppelmann, a Master of Science in special education (high Incidence).

Madalynn Nicole Schreiber, a Bachelor of Fine Arts in art (interior design).

Brittni Marie Steinle, an Associate of General Studies (child development).

Anna White, a Bachelor of Science in Nursing.

Kalicia Danelle Wilson, a Bachelor of Science in Nursing.

--FHSU--